Zirkonyum Diş Kaplama

Diş kaplaması (kuron) nedir ?

Dişin ön yüzeyini ve tüm yüzeyini kapatan özel tasarlanmış korumadır. Dişlerinizle uyum sağlamaları için ince yapılan bu kuronlar lekeleri, diş çürüğünü, kırık veya çarpık dişleri gibi kusurları kapatır. Çoğu durumda geri dönüşü yoktur çünkü kaplamaların tam uyuşma sağlaycak şekilde yerleştirilmesi için mevcut diş minesinin küçük bir kısmı törpülenir.

ZİRKONYUM NEDİR?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte diş hekimliğinde de daha estetik daha dayanıklı materyaller ortaya çıkmıştır.  Zirkonyum, doğada gümüşümsü beyazlıkta şeffaf katı bir element olarak bulunur. Saf mineral hali oksijenle birleştiğinde zirkon seramiği haline dönüştürülerek özel fırınlarda (CAD-CAM teknolojisi) işlenmektedir. Zirkonyum metal desteksiz kaplamalar sınıfında yer alır ve metal destekli kaplamalara kıyasla daha doğal ve estetik bir görünüme sahiptir.

Diş kaplamaları metal destekli ve metal desteksiz olmak üzere ikiye ayrılır. Hastaların daha estetik ve doğal bir görünüm istemeleri sonucu, diş hekimleri zirkonyum alt yapılı diş kaplamalarını tedavilerinde daha sık kullanmaya başlamışlardır. Doğal ve estetik olduğu için özellikle ön dişlerde daha çok tercih sebebidir.

NEDEN ZİRKONYUM KAPLAMA?

Zirkonyum kaplamaların en önemli özelliği ışık geçirgenliğidir. Bu özelliğinden dolayı diş etlerinde koyu bir renk oluşmaz ve metal destekli porselen kaplamaların diş etinin kenarında oluşturduğu siyahlıklar olmaz. Zirkonyum kaplama estetik ve doğal görünüm haricinde tam bir diş eti dostudur. Zirkonyum kaplama yapılmış dişlerde diş eti hastalığı metal destekli kaplamalara oranla daha düşüktür. Zirkonyum kaplama kullanan kişilerde sıcak soğuk hassasiyeti olmaz ve metal kaplamalara göre daha sağlamdır.

ZİRKONYUM KAPLAMA?

Zirkonyum kaplamalar kahve, çay, şarap ve nikotin tüketimlerine karşı lekelenme konusunda oldukça dirençlidir. Ancak kaplama tedavisini tercih eden kişiler daha öncesinde kendi ana dişlerine verdikleri önem ölçüsünde diş sağlığını aksatmamalıdır.

Her 3-6 ayda bir gerekli kontroller düzenli olarak yapıldığında kaplamaları 10-15 yıl ömürleri vardır. Tabi bu süre dişlerinize verdiğiniz önem doğrultusunda kısalıp uzayabilir. Dişler canlı dokulardır ve zaman içerisinde aşınmalar sebebiyle küçük ölçüde şekil değişikliği görülebilir. Bu formu kaplamaların bir kaç gün içerisinde tekrardan yenilenebilir.

Işık geçirgenlik özelliği ile doğal dişlerin görüntüsünü tam olarak yakalayabilmektedir.
Metal tabanlı porselen kaplamaların uç kısımları zamanla aşınır ve siyah bir görüntü ortaya çıkar ancak zirkonyum kaplamalarda metal karışımı olmadığı için böyle bir durum söz konusu değildir.

Çalışma Saatlerimiz
  • Pzt-Cum 09:00 – 19:00
    Cumartesi 09:00 – 19:00
İletişim Bilgilerimiz
Uzman Hekimlerimize Sorun